„Az éjszakák nem voltak kellemesek” – a Belügyminisztériumnál virrasztó diákok táborában jártunk
Tábortűz, számtalan takaró és még több felajánlott étel fogadott minket a Széchenyi téren, ahol egy héten át tartottak virrasztást a diákok.
Tábortűz, számtalan takaró és még több felajánlott étel fogadott minket a Széchenyi téren, ahol egy héten át tartottak virrasztást a diákok.
A kormány a legjobb gimnáziumok diákjainak eredményeire szokott mutogatni, amikor a közoktatás minőségét kérik rajta számon. Most épp ezek az intézmények tiltakoznak a leghangosabban, miközben a pintéri retorzió miatt az eddigi működésük került veszélybe.
A Belügyminisztérium idei kiadási főösszegén hatalmasat dobott, hogy odakerült a közoktatás és az egészségügy. Közben az idei büdzsé november eleje óta terven felül működik a törvényhez képest, vagyis a valósághoz nem sok köze van. A jövő évi költségvetés is módosításra szorulna, bár az Orbán-kormánynál nem ritkák a "kreatív" megoldások.
József milliókat csalt ki újdonsült rokonaitól és ismerőseitől a legképtelenebb történetekkel, ők pedig ezt mind bevették. Elhitette velük, hogy magas rangú rendőrtisztként ő Pintér Sándor belügyminiszter bizalmasa. Nem létező rendőrségi lakásokat árult, de akadt, akinek azt ígérte, ha fizet pár százezret, azzal örök életre szóló mentességet szerez az adóhatósági ellenőrzésekre. Ezt nevezte „örökös cégvédelemnek”.
A kormány kivinné a kórházakból a csak ápolást igénylő betegeket, akiket vagy hazaküldenek, vagy a szakápolási központokban látnak el. Egy szakmai fórumon az egyik résztvevő elmondása szerint elhangzott, hogy a kormány először csak tesztelni akarja a rendszert, és csak a tapasztalatok után tenné országossá. Ez nem is elrugaszkodott ötlet, hiszen szakértők szerint kizárt, hogy januártól már az új rendszer működjön.
November 18-án ismét a pedagógusokért mozdul a társadalom egy része. Reggel élőlánccal tiltakoznak, délután pedig Budapesten tüntetés is várható.
Nagyon fontos pontokon nem látszik még, mit akar az egészségügyi ellátásban a kormány, ott csak a részletszabályok ismeretében lehet megítélni, hogy jó vagy rossz az irány – így értékelte a hvg360-nak az egészségügy átalakításáról szóló törvényjavaslatot Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász. A kórházak feladatait például Pintér Sándor belügyminiszter határozza majd meg, csak nem tudni, milyen számok alapján. Az sem mindegy, mi alapján minősítik majd az orvosok munkáját, hiszen egy rosszul összeállított rendszertől semmivel sem lesz jobb az ellátás.
Az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága egy kicsit enyhített a rászorulókat magukra hagyó megfogalmazáson, bár a lényeg maradt: az állam csak a sor végén lép be, ha segíteni kell.
A kórházak helyett a szociális ellátórendszerre bízná a belügyminiszter azon tartós ápolásra-gondozásra szorulók ellátását, akik valójában nem igényelnek kórházi szintű ellátást, mégis az ápolási osztályokon (köznapi néven elfekvőkön) vannak. A friss törvényjavaslat szerint a kórházaktól a szakápolási központokhoz kerülnek az ágyak, a személyzet és a betegek is. Utóbbiak választhatnak: hazamennek vagy maradnak, de utóbbi esetben fizetniük kell.
A MOK néhány napja kapta meg véleményezésre az egészségügy átalakításáról szóló tervezetet. A Takács Péter államtitkárnak írt válaszukat csütörtökön hozták nyilvánosságra.